Podvodné profily i na Instagramu

Datum vydání: 20. května 2019

S přesunem do online prostředí přibývá také kyberkriminality. Podvodníci se stále častěji zaměřují na sociálních sítě, kde podle ČSÚ tráví svůj čas na 64 % Čechů a kde se z uživatelů různou formou podvodů snaží vylákat peníze.

Nejdříve šlo jen o podvodné e-maily, pak podvodné zprávy na Facebooku, ale v posledních měsících se podvodníci s falešnými účty objevují také na Instragramu. A podle zkušeností fungují úplně stejně (viz ukázka na irozhlas.cz). Podvodníci si vytvoří falešný účet tak, že zkopírují identitu jednoho z vašich sledujících, pošlou vám zprávu a čekají, jestli se „chytíte“. 

Jak poznáte podvodný účet? Uživatelské jméno bude obsahovat znaky navíc, případně se bude lišit (nikdy totiž nemohou být dvě zcela totožná uživatelská jména). Samotný profil nebude mít žádnou, nebo jen omezenou historii a počet sledujících bude pravděpodobně nižší.

I z dat Policie ČR vyplývá, že trestných činů v oblasti kybernetické kriminality a kriminality páchané na internetu přibývá. Jen v roce 2018 jich evidovali 6815, což je ve srovnání s rokem předchozím nárůst o více než 1000 útoků. Podle Policie byl největší meziroční nárůst registrován v oblasti mravnostních trestných činů.

 

 Zdroj:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/phishing-utoky-instagram-facebook-falesne-ucty-profily-sms-kod_1905180600_kno

https://www.policie.cz/clanek/kyberkriminalita.aspx

Zpět na výpis novinek